Świadome życie to hasło powtarzane w wielu dziełach filozoficznych. Jest to pojęcie trudne do jednoznacznej interpretacji. Dla każdego będzie ono znaczyło coś innego, jednak jest kilka uniwersalnych cech, które możemy uznać za wspólny mianownik. Jest to tematyka bardzo aktualna. Była wprawdzie aktualna dla każdego poprzedniego pokolenia, jednak żadne z nich nie żyło w czasach tak zmiennych jak nasze.
Pierwszą cechą jest czas, a dokładniej jego brak. Aby mówić o świadomym życiu, musimy mieć na nie po prostu czas. Nie chodzi o to, aby mieć na to całą dobę, ale chociaż chwilę aby każdego dnia móc się świadomie nad naszym życiem pochylić. Jest to trudne w sytuacji, gdy wyrobienie się z codziennymi obowiązkami bywa nie lada wyzwaniem. Jednak jeśli tego nie zrobimy, staniemy się niczym bohater filmów Marka Koterskiego. Higiena, śniadanie, palenie, sen, proszki.
Druga cecha to uważność. Nawet w natłoku codziennych obowiązków możemy pozostać uważni. Uważni, czyli starający się unikać pośpiechu. Wyczuleni na gest, widok, słowo, dźwięk. Większość pięknych chwil wydarza się po prostu wokół nas. Uważność jest niezbędna, aby umieć je dostrzec.
Trzecia cecha to wybór. Świadome życie jest wyborem. Nie tyle wyborem drogi, co postawy. Można całe życie zwiedzać obce kraje i niekoniecznie żyć świadomie. Wybór musi się dokonywać w zgodzie z naszymi potrzebami. Tutaj wracamy do pierwszej cechy. Jeśli nie będzie czasu aby wsłuchać się w swoje potrzeby, to nie będzie nawet z czego wybierać.
I ostatnia kluczowa cecha – zaufanie. Zaufanie dla siebie i świata. Człowiekowi potrzebna jest wiara w to, że będzie lepiej. Wiara w to, że ludzie i świat są w porządku. Do tego dochodzi najważniejsze, czyli wierność sobie. Nie warto zatem żyć przeszłością – jak pisał Viktor Frankl, człowiek jest istotą, która potrafi żyć patrząc jedynie w przyszłość.
Zapewne tą listę można by poszerzać o kolejne pozycje bez końca. Jednak opisane wyżej cechy to pewne fundamenty, na których warto budować sztukę świadomego życia. Nie jest to credo, ale punkt wyjścia do tego, aby zacząć tworzyć swoje własne.